Alex Ilyash z DAVINCI travel system: “Ať chceš nebo ne, musíš se stále učit novým věcem“


"Když chcete být úspěšní, je potřeba umět lidem ve firmě naslouchat" říká Alex, CEO startupu DAVINCI travel system, o vedení svého týmu. Co stojí za zrodem úspěšného startupu? A co dál plánuje Alex se svým startupem? A nejste to zrovna vy, kdo by zapadl do týmu DAVINCI? Pokračujte ve čtení rozhovoru s Alexem a dozvíte se více :) 

 

Alexi, jste CEO úspěšného startupu DAVINCI, kde tržby za pouhý první rok existence přesáhly 35 mil. korun. Většina začínajících projektů první roky živoří. Jak se vám podařilo tak rychle růst a dosáhnout takových výsledků? Máte nějaký zaručený recept? :)

Od začátku stavíme náš startup tak, aby byl výdělečný. Jsem hodně analytický typ a moc nevěřím historkám o tom, že budeme budovat produkt zadarmo do doby, než bude velký, a pak ho teprve zpoplatníme. Když umíte prodat MVP a hned od začátku máte tržby, znamená to správný směr a pak už je to jen o škálování.

Podle mě je velká chyba, když si startup rok něco vyvíjí v “akváriu”, aniž by měl zpětnou vazbu od zákazníka. Často se pak stává, že se řeší problém, který vlastně ani nikoho netrápí. Když tvoříme náš produkt, tak se s klienty bavíme opravdu dost. Zjišťujeme, co je trápí a hledáme cesty, jak za co nejkratší čas přinést co největší přidanou hodnotu.

 

Kde jste se naučil být tak zapálený pro danou věc? Máte již předešlé zkušenosti s podnikáním?

Zapálený jsem občas až moc. Na střední jsem založil cestovní kancelář pro mládež, do které jsem se pustil tak moc, že jsem zahodil gympl před maturitou. Cestovce se naštěstí začalo dařit a když mi bylo 20 let, už jsme měli pobočky v pěti státech. Potom jsem se ale trochu zklidnil a vrátil se dodělat školu :)

 

 

DAVINCI působí již ve 13 zemích Evropy a vašich služeb využívá více než 5000 zákazníků měsíčně. Za tím se musí skrývat hromada práce. Jak velký tým stojí za úspěchem Davinci? Jak zvládáte vést mezinárodní tým lidí z různých koutů Evropy?

Momentálně máme v týmu 23 lidí a každý z nich má na starost určitou část projektu či zemi. Od začátku jsme stavěli mezinárodní tým, protože při budování globálního produktu je zásadní, aby byl správně chápan všude na světě. Každý z týmu přináší nové nápady, které nás posouvají dál. Pochopili jsme, že je dost důležité, abychom všichni byli na jednom místě a sdíleli společnou vizi. Když chcete být úspěšní, je potřeba umět lidem ve firmě naslouchat. Zkoušeli jsme i práci na dálku s lidmi co bydlí mimo ČR, ale moc se nám neosvědčila.

 

V Davinci si zakládáte i na rozvoji svých lidí. Jak to děláte?

Ve startupu to jinak ani nejde. Za rok se společnost transformuje tak rychle, že je potřeba lidi stejným tempem posouvat dále na vyšší pozice. Ať chceš nebo ne, musíš se stále učit novým věcem. Čelit každý den novým výzvám a pouštět se do neprobádaných věcí má fantastický efekt na růst. Nic vás nedokáže posouvat tak rychle, jako každodenní praxe a možnost vidět z první řady, jak trh na váš produkt reaguje.

 

 

Kdo by zapadl k vám do týmu? Máte nějaké “must have”, které u zájemce nesmí chybět?

Podstatné je slovo “tým”. Vždycky hledáme týmového hráče a ne zaměstnance, který bere práci jen jako zdroj obživy. Chceme, aby spolu se společností rostl i on. Podstatné je také, aby byl přátelský a uměl se pobavit i po práci. Většina startupů v našem okolí je postavena hlavně na technických lidech, ale my jsme v tomhle trošku odlišní. Nejsme jenom parta ajťáků, ale máme tu i spoustu holek. Vždycky u nás panuje dobrá nálada a po práci často zajdeme na drink.

 

Jaké jsou vaše další plány s Davinci? Jsou na vašem seznamu i země mimo Evropu?

Tento rok je pro nás ve znamení expanze. Zkoušíme najednou několik států a na ty, kde se bude dařit nejvíc, se primárně zaměříme. Mimo Evropu taky míříme do Číny. V týmu máme už dokonce čínskou manažerku, která aktuálně vyjednává smlouvy s tamními cestovkami.

 

Poslední otázka. Práci věnujete spoustu času. Zbývá vám i chvilka na vaše koníčky? Je něco, u čeho zaručeně vypnete? :)

Můj největší koníček je práce a opravdu si ji užívám :) Taky jsem velký fanoušek motorek a beach volejbalu. Když nevyjde počasí, tak taky rád chodím s přáteli na únikovky nebo si zahraju šachy.