5 filmových ukázek, které si musíte pustit před příštím pohovorem


Řekněme si to pěkně narovinu: na většině filmových interview je vidět, že se scenáristé nikdy v životě nehlásili do pořádné práce.

Jak vypadá typický filmový pohovor? Hlavní hrdina se po mnoha příkořích probojuje k pohovoru na úžasnou pozici, fandíme mu (zejména proto, že jsme právě hodinu života promarnili sledováním jeho neúspěchů), zkrátka, všechno záleží na tomto interview, hrdina předstoupí před nelítostnou komisi, která právě rozsekala člověka s milionem let praxe... a místo relevantních zkušeností si tu hrdina vylije srdíčko a nejedna slzička ukápne nejen ve filmu, ale i u televizní obrazovek - a hrdina je samozřejmě přijat.

Zkuste si tohle v reálném životě.

My jsme pro vás vybrali 5 ukázek, které vám skutečně před vaším příštím pohovorem pomůžou. Protože na vlastní oči uvidíte všechny ty poučky v praxi. Přesněji řečeno, uvidíte většinou lidi, kteří ty poučky nedodržují.

1. Wolf of Wall Street - Donnie Azoff

Nelze začít ničím jiným než Vlkem z Wallstreet - vážně, někdy pro vás tenhle film zanalyzujeme celý. Hlavní hrdina Jordan Belfort, kterého hraje Leonardo di Caprio, obědvá v restauraci. Přijde k němu zvláštní chlapík - Donnie Azoff. Je fascinován Belfortovým Jaguárem. Zapřísáhne se, že pokud mu ukáže šek se svou výplatou, na místě podá výpověď - a začne pracovat pro něj.

 

 

Donnie Azoff je zvláštní, ale odhodlaný chlapík. Jeho pevné slovo, odvaha a jasné požadavky přebíjí jeho svérázné oblečení a zastřený hlas. Když to dokáže on, dokážete to taky.

2. The Intership - Billy McMahon, Nick Campbell

Dva oldschool salesmani si musí hledat novou práci, a tak zkusí stáž v Googlu - aniž by měli jakékoliv relevantní zkušenosti nebo alespoň průměrné znalost techniky. Při videopohovoru dostanou jednu z vyhlášených podivných otázek - co byste udělali, kdybyste byli zmenšeni na velikost nikláku a ocitli byste se v mixéru?

 

 

Ačkoli stáž získají, je tohle přesně to, co byste neměli dělat. Možná, že vám někdy někdo položí divnou otázku u pohovoru. Ale když už se tak stane, nezapomeňte, že je to jen pobídka pro to, abyste předvedli své uvažování, a ne pobídka pro to, abyste dokázali, jak skvěle byste zapadli do světa, kde se lidé zmenšují na velikost nikláků, kde Marťani řeší pozemské problémy nebo kde si lidé vybírají, jestli by bojovali s kachnou velkou jako kůň nebo raději se stovkami koňů velkých jako kachny....

3. Přátelé - Chandler

Ti z vás, kteří jsou praví veteráni mezi fanoušky Přátel, možná dají dohromady, jakou práci Chandler vlastně vykonával. Ano, statistickou analýzu a rekonfiguraci dat. Tedy - vykonával ji do doby, než jednou usnul při poradě a nechtěně souhlasil s převedením do Tulsy. A tak musel podat výpověď, protože Tulsa je od New Yorku vzdálená jako Moskva od Prahy.

Je krásné opustit práci kvůli svým bližním, ale najít si novou práci už tak krásné není. Zvlášť když jste Chandler. Chandler je tak trochu sociopat, a za své mluví, že to, jak zvládnout pohovor, ho učí nejšílenější z přátel - Phoebe. Jak zvládnout pohovor: to u Chandlera znamená - nedělat si ze všeho legraci.

Chandler to téměř vydrží.

Pohovor vypadá skvěle do chvíle, než je zmíněno slovo “duty”, které má krom významu “povinnost” ještě úplně, úplně jiný smysl.

 

 

Když vás na pohovoru pochválí, když vám dají nejpozitivnější signály, tak už s ničím novým proboha nepřicházejte, už jste přece vyhráli. A nečekejte, že s vámi budou ostatní hned po prvním formálním setkání sdílet váš divnohumor.

4. Big Bang - Penny

Penny z Big Bang Theory je unikátní hned v několika směrech - žije vedle party géniů, dokáže s jedním z nich žít i partnersky a také v tom, že její příjmení není nikdy řečeno.

Penny se protlouká životem jako herečka, samozřejmě neúspěšná, a tak jí kamarádka Bernadette domluví pohovor ve farmaceutické firmě, kde pracuje. Bernadette je ďábel klející fistulí, a tak Penny ze strachu na pohovor jde, i když se na něj vůbec necití.

 

 

Na otázky, které vám položí na 100 %, je dobré být na 100 % připravený. Penny místo nakonec získá, ale je to především díky sdílenému poutu - strachu z Bernadett. Pokud na to chcete jít při pohovoru oklikou, zkuste se s tím člověkem naproti vám najít něco společného.

5. Office - Dwight Schrute

Americký i originální anglický Office jsou skvělé pseudodokumenty, ve kterých sledujeme svérázné kanceláře plné svérázných postaviček. Jednou z nejšílenějších je Dwight Schrute. Pensylvánský Němec, schopný salesman a člověk bez selského rozumu.

Poté, co odstoupí hlavní šéf a nastoupí nové vedení, je Dwight přesunut na nižší pozici. Podá výpověď a po několika pohovorech se přihlásí do své někdejší firmy na pozici ředitele. Jeho kolega Jim ho odmítá uznat za vážného kandidáta a nepokládá mu žádné otázky. Proto celé interview provede Dwight sám se sebou.

 

 

Co dodat. Na pohovorech bychom měli odpovídat především na otázky, které nám položí někdo jiný.

 

A nezapomeň si zasoutěžit o vstupenky do kina Gold Class :) 

 

Martin Šebesta