Spendee: “Mějte přehled o svých financích“


Spendee je prvním z českých startupů, který byl vybrán do Google Launchpad Acceleratoru. O tom, v čem tkví základ jejich úspěchu, o inspiraci a dalších tématech jsme si popovídali s Davidem Nevečeřalem, CEO & Co Founder Spendee.

 

Čemu se Spendee věnuje?

Spendee se snaží pomoct uživatelům, aby měli co nejlepší přehled o svých financích. Nejde jen o to vidět, za co člověk utrácí, ale aby pochopili i jak mohou svou situaci vylepšit. Lidé mají často v mobilu ikonku Pošta nebo Hudba, ale ikonka Peníze jim chybí. A to je to, co bychom chtěli výhledově změnit :-) Chtěli bychom jim poskytnout jedno místo, ze kterého obslouží všechny své bankovní účty, hotovostní transakce a zároveň i další finanční produkty.

Už v tuhle chvíli máme přes 600.000 uživatelů ve více než 180 zemích světa.

V době, kdy se masově rozšiřují bezkontaktní platby i do drobných částek a v EU má uživatel v průměru skoro 3 bankovní účty, se stává, že uživatelé ztrácí detailní přehled o své situaci - a naším cílem je vytvořit jim místo, které jim ten přehled poskytne v příjemné podobě.

 

Proč a jak vzniklo Spendee?

Spendee vzniklo z iniciativy Honzy Částka, který hledal aplikaci na správu financí, která by byla nejen dostatečně funkční, ale zároveň hezká a příjemná na používání. A jelikož žádnou takovou nenašel, tak si vyhrnul rukávy a přišel s nápadem na Spendee.

 

Co je vaše inspirace?

Hodně se díváme na zahraniční finanční trhy a jak na něm fungují jednotlivé subjekty. Nikoliv tedy pouze jiné aplikace stejného typu, ale i bankovní aplikace, investiční platformy nebo třeba i srovnávače finančních produktů, zajímá nás jejich přístup k obsluze uživatele nebo k personalizaci doporučení a tipů.

Další největší inspirací jsou naši uživatelé, kteří sami přicházejí s nápady na nové funkce a poskytují nám velké množství feedbacku.

Nadto máme samozřejmě vizi, jak by měl vypadat finanční trh v budoucnu, jaká by měla být úloha banky, jak by měli uživatelé obsluhovat své peníze a k tomu se snažíme směřovat.

 

Co považujete za největší úspěch Spendee?

Skvělý tým, který táhne za jeden provaz a mnoho věrných uživatelů. Samozřejmě třeba být vybráni do Google Launchpad Acceleratoru jako první CZ startup a mezi jen 4 z Evropy a 33 z celého světa je obrovské ocenění a příležitost, ale nakonec je to hlavně o lidech a týmu. Rostoucí čísla a ocenění jsou jen důsledek skvělé práce skvělých lidí.

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Chceme se nadále posouvat od evidence výdajů směrem k jejich analýze a celkově spíše money managementu a plánování. Chceme pomáhat zvyšovat finanční gramotnost a nadále pomáhat lidem chápat svou finanční situaci. Samozřejmě nadále chceme zvyšovat počet uživatelů a instalací, ale věříme, že to je primárně o kvalitním produktu.

 

V čem jste jedineční?

Hodně si zakládáme na tom, že Spendee nemusí umět všechno, musí umět hlavně to, co uživatele většinově skutečně využijí. To, co tímto filtrem projde, musí být navíc skvěle navržené a příjemné na používání. Toto je každodenní chleba našeho skvělého design týmu v čele Michalem Langmajerem, který stojí za většinou současného designu ve Spendee.

 

Kdo jsou zákazníci Spendee?

Typicky uživatelé, kteří chápou hodnotu peněz a chtějí mít o svých financích přehled. Nejběžnější uživatel je ve věku 25-35 let, tedy audience, která opouští školy, osamostatňuje se, zahajuje profesní kariéru, často třeba i zakládá rodinu a skutečně si tak uvědomuje, že je potřeba mít ve financích pořádek. Co se regionů týče, tak nejzajímavější státy jsou US, UK, Čína, Mexiko a Jihovýchodní Asie.

 

Jaké typy lidí hledáte do svého týmu?

Hlavně lidi, kteří nehledají jen práci pro práci, ale takové, které osloví náš projekt a chtějí nám s ním pomoct. Lidi, kteří se nebojí přijmout odpovědnost za svěřené oblasti a tlačit je kupředu. Jako startup se neustále vyvíjíme - je tedy potřeba být připravený na změny a být schopný posouvat se s firmou.

 

Proč bych měl/a chtít pracovat právě u vás?

Protože chceš pracovat na službě, která má globální zásah, takže každý posun vyvolá rychlý a velký feedback uživatelů. Zároveň bys měl/a sdílet naši vizi, že bankovní trh se prostě musí výrazně změnit a nejde jen o PSD2, ale o celý způsob, jak uživatelé pracují s penězi.

 

Co je pro vás při budování firmy nejdůležitější?

Tým plný skvělých lidí, kteří se nebojí chybovat, ale zároveň se umí z případných chyb rychle poučit. Bez toho se neposune jednotlivec a tím pádem se neposune ani firma jako celek.

 

Jak vypadá pracovní den ve Spendee?

Každý den je jiný, ale dá se říct, že ráno (pro některé kolegy v 8, pro některé v 10) se začneme potkávat v kuchyňce, kde načerpáme energii na celý den u snídaně. Pak práce, oběd, práce, domů :-) A teď vážně, každý den je tak jiný, že nejde popsat nic jako typický pracovní den. Snažíme se nedělat zbytečné meetingy pro meetingy, kromě práce se i pobavit u Xboxu a nebrat práci jako místo, kde musím být, ale kde chci být. No a často pracovní den nekončí odchodem z kanceláří, ale jen přesunem na drink :-)

 

Nějaké další tipy / doporučení / vzkaz?

Pojďte s námi měnit svět financí. Spendee má ty nejvyšší cíle a k tomu potřebujeme lidi, kteří si neřeknou “to prostě nejde”, ale “to vymyslíme a zvládneme”. Pohybujeme se v segmentu, kde fungují některé subjekty desítky i stovky let a rychlost jejich inovace je nízká. Inovace ve fintechu jsou tak primárně na startupech, aby tento segment posouvali rychle kupředu. Mrkněte na naše volné pozice a přijďte nám pomoct s naší misí.