SODAT: “Naše plány jsou velké“


Za svůj největší úspěch SODAT považuje to, že dovedli vybudovat tým špičkových odborníků, vývojářů a obchodníků, což jen dokazuje fakt, že mezi jejich zákazníky najdeme řadu institucí veřejné správy, ale i soukromé společnosti typu OLYMPUS, Český Aeroholding nebo IVECO. Vyzpovídali jsme Mariána Drienského, CEO SODAT, který nám mimo jiné prozradil, na čem tento úspěšný re-startup svůj úspěch staví a jestli jim již není Česká republika malá.

 

Čemu se SODAT věnuje?

SODAT působí v oblasti kybernetické bezpečnosti a vyvíjí pokročilé nástroje pro šifrování dat, monitoring, analýzu a vyhodnocení bezpečnostních rizik s cílem chránit informace a know-how svých klientů. 

 

Proč a jak vznikl SODAT?

SODAT je jedním z mála úspěšných příkladů re-startupu. Společnost se původně soustředila na pokročilé řešení souborového šifrování a monitoring chování uživatelů na pracovních stanicích s cílem zamezit úniku citlivých dat z prostředí firem a státních institucí tradičním způsobem tzv. DLP (Data Leak Prevention) softwaru. Společnost si naštěstí včas uvědomila, že budoucnost kybernetické bezpečnosti tkví ve využití strojového učení a umělé inteligence a spojila své síly s předními odborníky v daném oboru. Výsledkem je nová řada produktu pracující na bázi UBA (User Behavior Analysis), která je mnohem pokročilejší a efektivnější, než tradičních DLP a jiné nástroje v daném segmentu. 

 

 Co je vaše inspirace?

Inspiruje a dopředu nás ženě každodenní záplava zpráv o incidentech, kdy společnosti i veřejné a státní instituce přicházejí o citlivá data, patenty, klíčová know-how nebo obchodní a jiné důležité informace. Zároveň nás dopředu žene naše přesvědčení, že každý z nás má právo na soukromí a ochranu svých citlivých dat, fotografií, nebo jiných důležitých osobních informací. 

 

Co považujete za největší úspěch SODATu?

Je to náš silný team odborníků, vývojářů a obchodníků, který společně tvoří jedinečné pracovní prostředí v SODATu a taky naši spokojení zákazníci, kteří nám dali důvěru a mezi kterými najdete nejednu exkluzivní společnost.

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Velké ☺. SODAT v nadcházejících 3 letech plánuje expanzi do zahraničí a po úspěšném obsazení evropského trhu se posune na úroveň globálního poskytovatelem kyberbezpečnostních řešení.

V čem jste jedineční?

Máme silné nástroje pro souborové šifrování dat, sběr údajů o chování uživatelů a hlavně máme jedinečné pokročilé řešení UBA využívající technologie strojového učení a umělé inteligence. Taky nejsme americká, ruská ani izraelská společnost, což z nás dělá potenciálně velmi zajímavého dodavatele i pro společnosti a státní instituce, které nechtějí implementovat řešení pocházející z těchto zemí. 

 

Jaké typy lidí hledáte do svého týmu?

Hledáme šikovné a nadšené kolegy, kteří mají rádi rodinné prostředí, ale zároveň jsou připraveni jít do světa. Hledáme tvořivé kolegy, kteří se chtějí aktivně podílet na vývoji našich řešení a kterým nestačí jen sedět a programovat, ale chtějí do vývoje vložit i kus sebe, svých znalostí a zkušeností. 

 

Proč bych měl/a chtít pracovat právě u vás?

Na tuto otázku by měly dostatečně odpovídat body 1. až 7. Jestli tomu tak není, pak u nás pravděpodobně pracovat nechcete ☺.

 

Co je pro vás při budování firmy nejdůležitější?

Abychom co nejvíce dnů chodili do práce rádi a těšili se na nové úkoly, výzvy a tasky. Abychom si to společně užili a občas se na chvíli zastavili, vydechli a načerpali novou energii a inspiraci.

 

Jak vypadá pracovní den ve SODATu?

Každý den je nový a pro každého vypadá trochu jinak. Kromě práce si vždy najdeme čas na společné posezení v kuchyňce u šálku kvalitního čaje nebo výběrové kávy. SODAT je známý svou zálibou v pravých sypaných čajích, kdy kolegové z dalekých cest vždy přivezou něco nového k ochutnání. Před nedávnem nám z obchodní mise ve Vietnamu přinesli vynikající zelené a jasmínové čaje. Vietnamská káva dorazila také, ale vzhledem ke svému nevalnému amora a pověsti pravděpodobně počká i na nové kolegy ze StartupJobs ☺.

 

Nějaké další tipy / doporučení / vzkaz?

Jestli vás náš příspěvek zaujal, ozvěte se nám a v případě pozitivních dojmů a zájmu z obou stran zkusíme společné vymyslet, jak nastartovat naší spolupráci.