ShipVio: Vítěz Startup World Cup 2017


André Dravecký se rozhodl, že za pomocí zefektivnění logistiky ušetří firmám miliony. Proto na podzim roku 2016 spustil ShipVio a věci nabraly rychlý spád. Již na jaře 2017 vyhráli prestižní soutěž Startup World Cup 2017 (v CEE) a nyní mají zamířeno na trhy v západní Evropě. V čem tkví základ jejich úspěchu a co doporučují všem, kdo o účasti v soutěži přemýšlí? Toto a mnohé další se dozvíte v následujícím rozhovoru se zakladatelem ShipVio.

 

Čemu se ShipVio věnuje?

ShipVio umožňuje komukoliv přepravit balíky, palety i jinak balené zboží napříč celou Evropou. Našim zákazníkům šetříme mezi 15 - 25 % nákladů, jelikož využíváme volný nákladový prostor v autech.
Jsme na cestě k vytvoření největší sítě volných a dostupných nákladních aut napojených přímo na zákazníky. Chceme celý proces automatizovat, a to bez prostředníků a přeprodávání přeprav.

 

Proč a jak ShipVio vzniklo?

S nápadem na ShipVio jsem přišel v roce 2015 a na podzim roku 2016 jsme jej spustili. S logistikou mám zkušenosti díky rodině.  Rodina provozuje menší logistickou firmu již přes 15 let, takže se od mala pohybuji v logistickém prostředí. O prázdninách jsem pomáhal jako řidič a později při studiu jsem také pracoval pro jednu zahraniční spedici. A to je také první období, kdy jsem o ShipVio začal uvažovat. Nechtěl jsem, aby zákazník musel platit zbytečně za prostředníka, který již v dnešní době není potřebný. Vadilo mi také, že přibližně 47 % nákladové kapacity je nevyužito, jelikož firmy nemají možnost jak kontaktovat dopravce, který jede požadovaným směrem a má volný nákladový prostor. Proto jsem přišel se ShipVio, abychom to změnili.

 

Jste vítězové letošního ročníku Startup World Cup, jaké byly podmínky účasti?

Akci pořádal FenoxVC společně s UP21. Projekty se hlásily z celé střední a východní Evropy. Přihlásilo se přes 200 projektů a 10 jich postoupilo do finále.

 

V čem spočíval základ vašeho úspěchu?

To se asi spíše zeptejte porotců a diváků. Co se týče feedbacku, který jsme získali přímo na akci, tak lidé chválili to, že jsme během 5 minut dokázali jednoduše vysvětlit náš produkt tak, že opravdu každý chápal co děláme, proč to děláme a kam směřujeme. To byl podle mého skvělý základní kámen našeho úspěchu.

 

Co byste doporučili účastníkům dalšího ročníku Startup World Cup?

Nebát se a jít do toho. Pro nás to byla skvělá příležitost ukázat se klientům a investorům, ale i poprvé prezentovat na stage před stovkami lidí.

 

Kde čerpáte inspiraci pro svoji další činnost?

Máme jistou vizi, jak by měla logistika vypadat. Víme, proč to chceme změnit a jdeme si za tím. V logistice jsem působil a znám ji. Táhne nás touha změnit ji a pomoci firmám ušetřit, ale i dát možnost dopravcům více si vydělat. Jakmile se naplní naše myšlenka, tak budeme mít méně aut na silnicích, méně CO2 ve vzduchu a také více peněz zůstane firmám na investice, což je skvělá věc.

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Tento rok chceme rozšířit náš tým. Plánujeme expanzi do západní Evropy, která se uskuteční na konci tohoto roku, takže je pro nás zásadní dát dohromady skvělé lidi a posunout se dále.

 

Jaké typy lidí hledáte do svého týmu?

Hledáme lidi s drivem, zbytek je naučíme. Sami se stále učíme, takže je důležité, aby s námi chtěli kolegové pracovat a zlepšovat se. Musíme si také sednou osobnostně, jelikož máme super partu lidí. Takže musí fungovat i chemie :)

 

Proč bych měl/a chtít pracovat právě u vás?

Protože jsme firma, která bude za pár let v celé Evropě dělat logistiku a kompletně změní pravidla hry. Podle mě chce u tohoto být každý.

 

Jak vypadá pracovní den v ShipVio?

To je strašně těžké říci, jelikož nemáme 2 stejné dny. Všechno se u nás děje strašně rychle. Každý den se řeší jiné věci. Jediné, co zůstává, jsou naše skvělé kanceláře ve Forum Karlín.