Purple Technology: “Důležité je vytrvat a nevzdat se“


Zákazníky Purple Technology jsou brokeři na finančních trzích, kterým dodávají nejen technologické nástroje. Proč se rozhodli právě pro tuto úzkou cílovou skupinu? A odkud v létě pracují? O těchto i dalších tématech jsme si popovídali s Davidem Kašperem a Filipem Řehorem, spoluzakladateli Purple Technology a Ondrou Faldynou, který se věnuje HR.

 

Oblast, které se Purple Technology věnuje, je velmi specifická. Jak byste svůj produkt popsali úplnému laikovi?

Jednoduše řečeno vytváříme a dodáváme technologické, ale i expertní zázemí pro brokery na finančních trzích. A to konkrétně v oblasti CFD (contract for diference), což je v našem podání Forex, indexy a komodity.

V reálu to znamená, že programujeme rozhraní, kde se klient brokerské společnosti pohybuje podobně, jako to dělá klient banky v internetovém bankovnictví.

Pro naše partnerské brokerské společnosti poskytujeme podporu jejich zákazníkům, vytváříme marketingové kampaně a vedle toho se staráme o to, že technologie a obchodní servery našich partnerů fungují tak, jak mají.

 

Jak Purple Technology vznikla?

Od roku 2007 byla vždy touha zakladatelů (a pak i týmu) najít co nejlepší služby na finančních trzích, které sami využívají pro svou potřebu. Nic ale nebylo “to pravé” a nikdo nenabízel dostatečnou flexibilitu, svobodu, přátelskost, férovost apod. Proto postupně začaly vznikat projekty a pak i samostatné firmy, které tyto potřeby splňují a jsou si blízké i svými hodnotami.

Jednou z těchto společností je právě Purple Technology, která obstarává technologickou a personální základnu pro partnerské brokerské společnosti, které pak mohou zákazníkům poskytnout služby s již výše uvedenými hodnotami.

 

Měli jste někdy pochybnosti jestli to zvládnete? Pokud ano, jak jste se s nimi vypořádali?

Samozřejmě, myslím si, že dříve nebo později v životě mívá pochybnosti každý, je to přirozené. Pochyby jsou, ale důležité je se z nich probrat a vytrvat, nevzdávat se. Nám se podařilo nevzdat se díky skvělému týmu, kde jsou si všichni oporou a mají neskutečný “drive” a zodpovědnost, a to jak vůči týmu, tak vůči klientům a partnerům.

 

V čem jste jedineční?

Pokud se bavíme v rámci České Republiky, tak tady neexistuje podobná společnost, co se týče kombinace našeho zaměření a velikosti. Z Brna poskytujeme služby do celého světa (103 zemí), uspokojujeme evropskou i asijskou klientelu vysokým standardem služeb.

Také jsme jedineční tím, že máme velmi specifickou a přátelskou firemní kulturu, kde uplatňujeme principy svobodné práce. A to jen neříkáme, ale fakt děláme. I když navzájem od sebe očekáváme výkon, tak fungujeme jako jedna vysmátá rodina. Možná i proto, že oceňujeme unikátnost člověka na místo toho, abychom ji odsuzovali a nebo jej formovali do někoho, kdo není. A s tím se i pojí, že jednoduše pracuj tam, tehdy a na tom, na čem chceš, pokud přispíváš k výsledkům týmu.

 

Co považujete za největší úspěch Purple Technology?

Pro nás je těžké definovat úspěch samotného Purple Technology, protože služby se ke koncovým zákazníkům dostanou až přes naše partnery. Takže si trošku ukrajujeme z jejich úspěchu pro sebe.

Jmenovitě je to vlastní klientská zóna a webová infrastruktura vytvořená v JavaScriptu, kterou využívají klienti po celém světě. Partneři mohou využívat naše API pro budování dalších aplikací. Za úspěch považujeme i to, že se nám povedlo vytvořit hodně robustní obchodní infrastrukturu pro naše partnery v hlavních Datacentrech světa, jako jsou Londýn a New York.

A samozřejmě úspěch je i to, že hlavní tým už spolu spolupracuje přes 6 let. Tým Purple Technology spolu s ostatními, se kterými úzce spolupracujeme, čítá už okolo 50 lidí a velice zřídka od nás někdo odchází.

 

Co je podle vás při budování startupu to nejdůležitější?

Za nás jednoznačně tým a každý jednotlivec v něm. Protože každý jednotlivý člověk je ve finále ten, kdo tvoří startup, produkt, kulturu. A k tomu všemu patří a jsou důležité hodnoty, jakou je například vytrvalost

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Co se týče produktu, tak nejbližší budoucnost bude věnována produktu pro brokerské společnosti, a to zóně pro jejich obchodní zástupce. Vše na novém API a nových technologiích.

Co se týče vizí, je lepší hovořit v rámci celé skupiny pod značkou “Purple”, kde máme ve vlastním “inkubátoru” fin-tech projekty, které by mohli zákazníci začít využívat již v roce 2018. O co se jedná, však zatím necháme pod rouškou tajemství.

 

Jaké typy lidí hledáte do svého týmu?

Hledáme k nám lidi, kteří v sobě mají zápal a chuť dělat zajímavé věci, a to třeba i jinak, nově. Máme rádi, když každý nový člověk k nám přinese něco, v čem je lepší než ostatní. Ať už osobnostně, tak zkušenostně a tím dokáže náš tým obohatit a posunout dále.

To nejpodstatnější při rozhodování je pro nás to, zda cítíme a vidíme, že daný člověk má “Purple Heart” jako my. S tím se pojí postoj a přístup k věcem a práci - tzn. když je potřeba, tak dokáže zamakat, ví, že existují řešení a snaží se je hledat, atd. Potom věříme, že zbytek se dá mnohdy dohnat a rychle doučit, pokud má člověk chuť a odhodlání.

A určitě by nás měl něčím zaujmout. Co to je, to je těžké definovat :). Někdy je to životní příběh, koníček, pohled na svět, …

 

Proč bych měl/a chtít pracovat právě u vás?

Jsme dostatečně malí na to, aby všechno fungovalo rychle, a tak máš možnost dost věcí ovlivnit, vyzkoušet si, pracovat na více projektech, mít dopad na výsledky a nezatěžovat se přílišným papírováním a vysvětlováním. Když vidíš, že jde něco udělat jinak a lépe, tak můžeš jít a prostě to zkoušíš změnit. To se prolíná do businessu, kde mnohdy hledáme nové cesty, po přístup, jak fungujeme a žijeme uvnitř. Kdysi jsme chtěli vyzkoušet pracovat remote a přestěhovat celou firmu do Chorvatska. Tehdy jelo méně než 20 lidí. Letos nás v Toskánsku i s ostatními lidmi, se kterými spolupracujeme, bylo dohromady 50 a další rok jedem zase

To všechno se pojí se zodpovědností. Pokud tě láká ji mít, nebojíš se jí a dokážeš ji přijmout, mohlo by tě to u nás bavit. Ono totiž ne každému to vyhovuje a dokáže to. A pak jsou tady samozřejmě i naše vize a možnosti do budoucna, které nás čekají. Super je, že každý z nás je spolutvůrce.

 

Co je pro vás při budování firmy nejdůležitější?

Nechci se opakovat, ale je to výběr těch správných lidí a poté naslouchání týmu. A to ve spojení s využíváním potenciálu každého z jednotlivců, kdy ve firmě využíváme principu práce s individuálními talenty a silnými stránkami tzv. “strength based leadershipu”.

Nicméně pro celkové dlouhodobé a zdravé fungování firmy je určitě důležitá i jasná vize, jasné kroky, jak k té vizi dojít a poté i kvalitní řízení a sledování toho, že jsme na správné cestě.

 

Jak vypadá pracovní den v Purple Technology?

Každý jej má jinak podle pozice a potřeb. Ale u někoho to může vypadat takto: Vstanu, dám si snídani a pomalu začnu den. Ještě před odjezdem do kanceláře si vyřídím nejnovější emaily, slack zprávy, naplánuju priority dne a udělám nějaké rychlé tasky, jdu si zaběhat a pak už za týmem do kanclu. Vyřeším nějaké větší úkoly / projekty / meetingy a dám si oběd s týmem.

Odpoledne pokračuji v komplexnější práci dokud to jde. Pokud už toho mám dost a nemyslí mi to, tak si dám sám nebo s ostatními saunu, abych trošku vypnul a pak buď pokračuji, pokud jsem neudělal, co bylo třeba, nebo už si dám oddych po zbytek večera :) Ale jsou i dny, kdy je toho více, je potřeba pořádně zatnout, pracovat déle a na některé aktivity ani nezbyde čas. Však to znáte :)