Konference Kritické myšlení a objektivita


V dnešním světě se na nás valí informace ze všech směrů. Málokdo však umí zhodnotit, které informace jsou relevantní a správně je poté použít v rozhodování. Pokud se chcete dozvědět něco o tom, jak svoje úsudky založit na co nejlepších základech, neměli byste si nechat ujít Konferenci Kritické myšlení a objektivita. O ní jsme si povídali Lukášem Hánou, jedním z organizátorů konference #krimyš.

 

Co je hlavním cílem Konference Kritické myšlení a objektivita?

Chceme ukázat, proč je důležité přemýšlet kriticky, kde všude kritické myšlení pomáhá a jak na to. Stále narážíme totiž na to, že se rozhodujeme jen na základě intuice a děláme tak zbytečné chyby. Přitom se často stačí trochu kriticky zamyslet a opravit tak chyby v rychlých závěrech intuice. Cílem je tedy více rozumu v našem rozhodování.

 

Proč jste si vybrali právě tato témata?

Témata jsou dost různorodá, čímž jsme chtěli ukázat široké využití kritického myšlení v praxi. Třeba Daniel Hnyk bude mluvit o efektivním altruismu a o tom, jak pomáhat co nejvíce s omezenými zdroji. Spoustu lidí chce přispívat na dobrou věc, už ale často neví, jak moc jejich příspěvek pomůže. Přitom jsou tam obrovské rozdíly. Když jsem viděl jeho přednášku, tak jsem hned věděl, že musí na konferenci vystupovat, protože je to skvělá ukázka toho, co kritické myšlení v určité oblasti dokáže. Nebo Marek Vranka bude zase mluvit o tom, že ani věda není imunní a že i tam dochází k chybám a jak si na ně dávat pozor a jak k vědeckým poznatkům přistupovat. Hodně se oháníme vědou, tak jsme chtěli ukázat, že jsou rozdíly i mezi výzkumy.

 

Jaké nejčastější chyby člověk dělá ve svém úsudku? A jak můžeme tyto chyby minimalizovat?

Našli bychom jich desítky, ale pojďme si pojmenovat alespoň dva:
Klam potvrzení, je třeba o tom, že dáváme přednost informacím, které nám potvrzují to, co už si myslíme. Například lékaři v minulosti pouštěli lidem žilou a věřili, že jim pomáhají. Ve skutečnosti jich více zabili než zachránili. Výsledkem klamu potvrzení je neochota změnit svůj názor, i když existují důkazy, že se mýlíme. Člověk se tak připraví o možnost nápravy a opakuje předešlé chyby. Tímhle trpíme snad všichni. Je dobré umět si připustit, že se můžeme mýlit a více se zaměřovat na důkazy, které jsou v rozporu s tím, čemu věříme. Bolí to, ale jinak se stanete obětí klamu potvrzení. Na klam potvrzení si dejte pozor hlavně třeba teď před volbami.

Dalším příkladem je klam plánování, kdy si myslíme, že vše půjde podle plánu a počítáme s ideálním scénářem, a to i když jsme na nebezpečí upozorněni. Vede k tomu, že významně podceňujeme dobu, kterou nám činnosti zaberou, jaké úsilí budeme muset vynaložit nebo kolik nás to bude stát. Někdy se díky němu odvážně pustíme do něčeho a uspějeme, častěji to ale končí stresem, dluhy a selháním. Příště až budete něco plánovat, vynásobte své odhady dvěma nebo se poučte z podobných svých nebo cizích zkušeností. Dostanete se na reálnější hodnoty.
Pro zvládnutí klamů jsou potřeba tři věci: 1) klamy znát, 2) umět je rozpoznat v praxi a 3) vědět, jak s nimi pracovat.

Kdo by na konferenci rozhodně neměl chybět?

Rozhodně by tam měli jít lidé, kteří rozhodují o jiných lidech jako podnikatelé, manažeři a politici. U nich to vnímám dokonce jako jejich zodpovědnost, protože jsou to oni, kdo má největší dopad, a to i na lidi kolem sebe. Taky by neměli chybět ti, co jinak ovlivňují lidi - novináři, učitelé a influenceři jako youtubeři nebo blogeři.

 

Na co se mohou návštěvníci těšit? Můžete nám už prozradit něco z chystaného programu?

Za mě je top Michael “Valentine” Smith, jeden ze zakladatelů Centra pro aplikovanou racionalitu v Berkeley, který bude mluvit o tom, jak se orientovat v nových trendech. Potom z českých spíkrů budete určitě znát Lenku Bradáčovou, vrchní státní zástupkyni. Ta se zaměří na to, jak funguje justice a proč se může zdát, že není funkční, ale přitom funguje tak, jak má. 

 

Na závěr důležitá otázka: kdy a kde se bude konat konference Kritické myšlení a objektivita? Kde si můžeme koupit vstupenky?

Už jsem se bál, že se nezeptáte. :) Konferenci pořádáme 17.10. večer v Praze v KD Ládví. Registraci a vstupenky najdete na www.krimys.cz