Jak vybrat vhodnou technologii pro svůj startup


Stanou se součástí vašeho života i životů vašich zaměstnanců. Proto je výběr technologií důležitým krokem při vzniku každé firmy. Jak tímto procesem projít bez potíží a jak si své “pracovní náčiní” správně vybrat, o tom bude řeč v tomto díle našeho seriálu o vzniku startupu. O své zkušenosti se podělily startupy Appio, Rossum, 1. Web IT, Amio a Spaceknow.   

Co je to vlastně technologie? Když to vezmeme z gruntu, mohou to být všelijaké nástroje, které při své práci používáte, od vaší kancelářské židle, přes výběr vhodného mobilního tarifu až po software, se kterým pracujete. Jakkoli je ale opora pro vaši krční páteř při práci důležitá, necháme si židle na jindy a vrhneme se s plnou vervou do mnohem abstraktnějšího světa informačních technologií.  

Inventura technologií

Možná, že už nějaké technologie používáte. A dost možná s nimi nejste tak úplně spokojení. 
Možná už to od vás párkrát pořádně schytala technická podpora, váš stůl utržil několik bezmocných ran pěstí a už dlouho si slibujete, že s tím prostě musíte něco udělat. Tak teď je ta vhodná chvíle. Udělejte si inventuru technologií, které používáte. Rozdělte si je hezky do škatulek na vyhovující, nevyhovující a potřebující úpravy. Tak nejsnáze zjistíte, jaké díry a slabá místa ve svém “technologickém parku” máte.

Řádně vše rozvažte

Ať už sháníte první technologické vybavení své nové firmy nebo jste při analýze stávajících technologií zjistili, co je třeba změnit a vylepšit, je v každém případě třeba začít důkladnou rozvahou. Zamyslete se nad způsoby, jakými by bylo možné procesy ve firmě co nejvíce zjednodušit a zrychlit. V této úloze přeje štěstí těm nejdůkladnějším. Třeba bratři Richard a Maurice McDonaldovi nechali své zaměstnance na tenisovém kurtu celých šest hodin simulovat pohyby při přípravě jídla v rychlém občerstvení, než jim rozmístění předmětů a lidí připadalo dokonalé. Udělejte to jako oni, obětujte své rozvaze dostatek času a pamatujte, že tím můžete do budoucna nepoměrně více času ušetřit. Zapojte do procesu i své zaměstnance - jejich podněty ke zlepšení a zrychlení zavedených systémů vám mohou výrazně pomoci. A buďte si jistí, že podnětů mají víc než dost, stačí jim dodat kuráž, aby o nich s vámi mluvili.

Udělejte si seznam

Teď, když máte dobrou představu o tom, co by vaše firma potřebovala, hoďte to na papír. Napište si seznam kritérií, která by měla nová technologie splňovat. Při tvorbě seznamu požadavků byste neměli zapomenout na:

  • Zaměstnance - s jakými technologiemi mají vaši zaměstnanci zkušenosti? Mají už nyní dostatek znalostí, aby se dokázali rychle naučit, jak s novou technologií pracovat? Jaké budou náklady na případné proškolení a jakým způsobem by probíhalo? A pokud zatím vhodné odborníky pro zvolenou technologii nemáte, jak obtížné bude je sehnat? Jaká je cena za jejich práci? Budete se snažit získat spíš juniory, jejichž práce bude levnější, nebo seniory se spoustou zkušeností, za které si ale budete muset připlatit? To jsou příklady otázek, nad kterými je třeba se zamýšlet.
  • Zákazníky - přijdou do styku s produktem nebo službou vyvinutou na dané technologii? A pokud ano, jak to ovlivní jejich zkušenost s vaším produktem a firmou?
  • Finanční stránku věci - kolik můžete do softwaru investovat? Je technologie dostatečně “dlouhověká”, aby se vám investice vyplatila, nebo bude za pár let s největší pravděpodobností už dost zastaralá? 

 

Podle čeho tedy technologie vybírat

1) Technologie by měla růst s vaším byznysem
Naťukli jsme to už výše - technologie by vám měla nějakou dobu vydržet, aby se vám vaše investice vyplatila. Vždycky je to samosebou trochu risk, prakticky kterákoli technologie může nečekaně brzo zastarat nebo přijít o poskytovatele. Univerzální rada je: sledujte konkurenci. Pokud si zvolíte takovou technologii, kterou používá množství firem v rámci vašeho odvětví, je risk o něco menší.

2) Měla by mít zadní vrátka
Může se stát, že vinou chyby technologie přijdete o důležitá data. Proto váš budoucí technologický arzenál musí obsahovat záchranné programy a zálohy. 

3) Měla by mít kvalitní technickou podporu
Pokud si pořizujete novou technologii, potřebujete mít jistotu, že se můžete obrátit s dotazem na kompetentní místo. Není třeba popisovat, jak by měla dobrá technická podpora vypadat - všichni máme tak bohaté zkušenosti s nekonečným poslechem monotónních melodií a slibů o brzkém přepojení v telefonním sluchátku i s vyjádřením techniků v jakémsi zvláštním futuristickém jazyce, na který je i google krátký, že dokážeme poznat špatnou technickou podporu. S výběrem vám v tomto případě pomohou recenze a reference, snažte se však reference hledat na objektivním místě.

A co k výběru technologie radí úspěšné startupy?

Spaceknow (Martin Gálik):
"Pri výbere vhodnej technológie je dobré myslieť i na to ako sa bude váš produkt vyvíjať v budúcnosti a či daná technológia bude tento rozvoj podporovať.
V prípade, že pre svoj produkt potrebujete vo veľkom využívať služby niektorého z cloudových poskytovateľov, najlepším spôsobom výberu je osloviť ich viacero a vybrať si toho, ktorý ponúkne najlepšie podmienky.
Vo veľa prípadoch si startup firma volí technológiu, ktorú ovláda jeden zo spoluzakladateľov. Čo je vlastne správne, pretože vo finále je ukazovateľom úspechu množstvo spokojných užívateľov, ktorým je v drtivej väčšine jedno na akej technológii je produkt postavený
."

 

Amio (Matouš Kučera a Honza Donátek):
"V Amio věříme, že software jako služba (SaaS) je na vzestupu. In-house řešení, dokonce i programátorské knihovny, stále časteji nahrazujeme specializovanými službami třetích stran. Nechceme ztrácet čas “znovuobjevováním kola”. Jasně, chce to důvěru v poskytovatele a často je nutné ho i dotlačit tam, kam potřebujeme. Ale není vlastně podobný problém i s knihovnami a frameworky? Jsme startup a tak máme limitované finance i lidské zdroje. SaaS nám pomáhá od project managementu přes zvyšování produktivity až po bezpečnost. Pro specifické oblasti jsme vybrali specializovaná řešení. Sami tak můžeme napřít veškeré úsilí do našeho core businessu - messaging as a service."

 

Appio (Pavel Vondrášek)
"Výběr vhodné technologie pro startup je odvislý od jeho zaměření, protože každá technologie je vhodná na něco jiného, ačkoliv jsou technologie více či méně univerzální. Další proměnnou při výběru hraje samotný tým – z mého pohledu nedává smysl zvolit technologii, která je pro tým úplně nová, ale je v módě. Obecně také platí, že volba technologie je poměrně subjektivní záležitostí, každému vyhovuje něco jiného."

 

1. Web IT (Jan Soukup)
"Vždy záleží na tom, k čemu má projekt sloužit, na počtu uživatelů a rozpočtu daného projektu. Pokud například potřebujeme interaktivní webovou aplikaci s jednodušším systémem, použijeme JavaScript. Pro komplexní systémy se hodí C++ nebo Java, ale musíme mít k dispozici větší finanční podporu a trpělivost při hledání kvalitních programátorů. My doporučujeme především PHP, které je velmi univerzální, levné, nabízí velké množství frameworků, zásobu hotových řešení a má silnou programátorskou komunitu. Pro tvorbu dynamických webových aplikací v našich končinách naprosto ideální."

 

Rossum (Tomáš Gogár)
"Co se týče machine learningu, snažíme se být co nejvíce "up-to-date". Rossum využívá ty úplně nejnovější trendy, jsme schopni začít využívat výsledky výzkumu, který byl publikovaný třeba pár dní nazpět. Používáme hodně open-source a protože to je náš obor, tak jsme schopní je používat už od alpha verzí (a sami si opravovat bugy). Sami zpět do open-source přispíváme.
Snažíme se používat moderní věci, u kterých je ale velká pravděpodobnost, že budou dále rozvíjeny a udržovány. V tom, abychom se rozhodli, jestli budeme technologii používat, hraje roli také to, které velké firmy ji používají a jestli má šanci "přežít". Mimo open-source jsme v rychlé adopci výrazně opatrnější.
"