Inspirum: “Spokojená firma je základem kvalitní práce“


Inspirum se v poslední době opravdu daří. V tomto roce získali velkou investici a jejich plány nejsou o nic menší, než rozšířit svoje služby do ostatních evropských zemí. Zajímá vás, jaké charakteristiky má úspěšný e-shop a jaké jsou výhody konfigurátorů produktů? Zeptali jsme se toho nejpovolanějšího - Jirky Moose, ředitele společnosti.

 

Co Inspirum dělá?

Inspirum pomáhá zavedeným firmám i startupům efektivně prodávat na internetu. Máme vlastní platformu Inspishop, na které stavíme e-shopy na míru. E-shopy od nás šetří klientům náklady pomocí automatizace logistiky a plateb. Současně zvyšují obrat firmy díky grafickému designu na míru včetně mobilní verze.

Takto jsme postavili například konfigurátor a rozvoz pizzy PuzzlePizza, rozvoz květin Givelo, systém od nás má Český červený kříž nebo farmaceutická firma Biotika. Přes naše systémy již tečou stovky miliónů korun.

Naše dceřinná firma InspiPay se zaměřuje čistě na platební metody. Dodáváme platební brány e-shopům, offline terminály do retailu a šetříme klientům stovky tisíc na zbytečných poplatcích bankám.

Dohromady tak tvoříme spolehlivého a inovativního partnera pro e-commerce klienty. V roce 2017 jsme dostali investici 3 milióny korun, která vytvořila valuaci firmy na 20 miliónů.

 

Jak Inspirum vzniklo?

Inspirum vzniklo na ČVUT FIT, založili jej spolužáci Jiří Moos, Gary Fibiger a Tomáš Novotný.

Přiměly nás k tomu dva faktory - v té době jsme poslouchali ze všech stran stížnosti firem na dodavatele jejich e-shopů. Také se nám tehdy ve třetím ročníku povedlo vyhrát programátorskou soutěž a překvapil nás obrovský zájem jejích sponzorů. V tu chvíli jsme si uvědomili velkou cenu naší práce a rozhodli jsme se pustit do vlastního podnikání.

Postavili jsme firmu na inovacích, spolehlivosti a byznysovém partnerství, jehož hodnotu jsme se naučili v předchozích firmách i během studia.

 

Jaké rysy má podle Vás opravdu dobrý e-shop?

Dobrý e-shop musí samozřejmě prodávat. Musí být přehledný, dobře vypadat, působit důvěryhodně na zákazníka. Musí dostatečně promovat svoje zboží, ceny, služby, důvody, proč by zrovna tam měl zákazník nakoupit. Opravdu dobrý e-shop k tomu všemu ale přidá ještě něco navíc. Nějakou přidanou hodnotu, osobitost. V tom vynikají řešení na míru. Protože dobrý e-shop může bezesporu vzejít z krabicového řešení, ale ten opravdu dobrý je do posledního detailu vyladěný tak, aby pokryl potřeby konkrétního podnikání. To naše řešení umožňuje.

Současně stále více firem vytváří ze svého e-shopu platformu pro další B2B prodej, kdy v rámci jednoho webu mohou B2B partneři nakupovat i prodávat své zboží. V tu chvíli zhodnocujeme naše zkušenosti a pomáháme firmám díky B2B funkcím znásobit prodeje.

 

Na který ze svých projektů jste nejvíce pyšní?

Svěřit jádro svého podnikání do našich rukou je obrovský krok důvěry směrem k nám. Jsme proto mimořádně pyšní na každý e-shop, který tvoří většinu obratu našeho klienta. Patří mezi ně například již zmíněná PuzzlePizza.cz nebo květiny Givelo.cz, což jsou jednak projekty extrémně přizpůsobené na míru klientovi a také jsou to obojí rozvozy, kde je velký tlak na čas a rychlost vyřízení objednávky.

Designově pokročilé jsou také znackova-pera.cz a rigalli.cz, kde je klíčová automatizace dodavatelských feedů a obsahují například možnost gravírovat pero. Přípravky na lupénku od FRANKL Pharma (franklpharma.cz) jsou zase velká reference co se týče zahraniční expanze, běží totiž také v Maďarsku, Slovensku a ve Velké Británii.

 

V čem spočívá krása konfigurátoru produktů?

V tom, že zjednodušuje složité věci. Z desítek, někdy i stovek kombinací umožní zákazníkovi vytvořit právě ten “jeho” produkt, a krásně mu ho ukáže. Ten vizuální kontakt je extrémně důležitý. Zákazník si nemusí představovat, jak věc bude vypadat, může si ji rovnou sestavit. Může se do ní zamilovat ještě před tím, než ji koupí. A pak - konfigurátory jsou zábavné. Každý se může pochlubit svým výtvorem přátelům, třeba na sociální síti, a tak vlastně produkt tak trochu prodává sám sebe.

 

Proč jste se rozhodli pro coworking?

S dalšími digitálními firmami z Prahy jsme na začátku 2016 hledali místo pro spolupráci a našli jsme krásnou vilu na Vinohradech, kde bydlel 50 let dánský velvyslanec. Společně jsme tak stvořili K10 Coworking - místo, kde se propojují inovace a byznys.

 

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?

Chceme platformu začít otevírat, aby s námi digitální agentury mohly vyvíjet společné projekty. S tím souvisí také plány na expanzi, kdy naše produkty začínáme nabízet v dalších zemích Evropy.

 

Proč bych měl/a pracovat pro Inspirum?

Protože jsme startup, ale zároveň se snažíme k věcem přistupovat organizovaně. A protože naopak nejsme korporát a poskytujeme lidem dost volnosti, aby se v rámci svých úkolů věnovali hlavně tomu, co je baví. Naši lidi nás zajímají, protože dobře víme, že spokojená firma je základem kvalitní práce. Každý, kdo se o svoji práci opravdu zajímá a odvádí ji dobře, u nás má prostor se dál rozvíjet.

Kromě toho máme Verču, která se stará o blaho našich zaměstnanců a pravidelně pořádáme vlastní akce, ať už různé přednášky pro členy týmu nebo třeba bowling. V týmu si pomáháme a máme čistý stůl. Když je práce skvěle odvedená, dáme si to najevo. A když není, pracujeme na tom, aby byl výsledek co nejdřív stoprocentní.

 

Jak vypadá váš pracovní den?

To je různé u různých lidí, kteří u nás pracují. Jiný den má obchodní manažer a jiný backend programátor. V podstatě má ale každý připravený seznam úkolů, které je potřeba udělat. Někdy to zahrnuje třeba i pětihodinovou schůzku s klientem, prezentaci na druhém konci republiky nebo telefonát ve tři hodiny ráno našemu server adminovi. Ale většinou se všichni potkáme ráno v naší kanceláři, dáme si třeba kafe a začneme pracovat.

Často v rámci týmu úzce spolupracujeme, takže náš den je proložený schůzkami a poradami. Část z něho je také neméně důležitá část komunikace s klientem. Pevnou pracovní dobu pro všechny zaměstnance u nás nehledejte. 

 

Nějaké další tipy/doporučení/vzkaz?

V Inspirum jsme otevření novým lidem a jejich nápadům. Spojuje nás snaha vytvářet co nejlepší projekty a k tomu potřebujeme ty správné lidi. Ale nejde nám nutně o skill - máš-li drajv, energii a chuť učit se, budeš u nás jako doma.